Seks unge mennesker har nu boet på Ungdomsøen i mere end et halvt år. Vi kalder dem Giv-Et-År-engagerede. De kendte ikke hinanden, da de flyttede ind, men fælles for dem er, at de laver projekter og udvikler øen.
Her kan du møde Sigrid og læse om hendes projekter og hverdag på søfortet.
Hvordan ser din hverdag ud på øen?
Lige nu er det januar, hvilket betyder, at øen ikke er i sin travleste sæson. Jeg bruger derfor meget mere tid på at planlægge og udføre de projekter, som jeg ægte brænder for. Lige nu er jeg igang med at planlægge et arrangement med langbordsmiddag, køkkenhaven på øen og vores store projekt "høns på øen".
Én gang om ugen har jeg det, vi kalder driftsvagt. Det betyder, at jeg arbejder sammem med de ansatte, som står for den daglige vedligeholdelse af øen. Her laver vi projekter som at male lokaler, fikse diverse ting og mit passion project, som er at lægge nyt gulv.
Hvad har været det fedeste indtil videre?
Måske lidt kliché, men jeg tror, det var vores første måned på øen. Det har været helt magisk at starte i højsommeren med pizza fra vores pizzaovn og de smukkeste solnedgange over København.
En tidligere Giv-Et-År-engageret sagde engang "Øen er så speciel om sommeren, smukke solnedgange, duften af havet og lydene af mennesker."
Og det rammer bare så godt. For øen er virkelig sommerromantisk. Vinterhalvåret herude er anderledes i forhold til sommeren, men stilheden og roen har også sin charme.
Hvilke projekter og events glæder du dig mest til?
Jeg er lige nu i gang med at planlægge projektet "Middag og Taler: Grøn Utopi". Det er et projekt, som jeg har haft lidt i hjertet helt siden, jeg ansøgte om at blive Giv-Et-År-engageret herude, så det glæder jeg mig vanvittig meget til!
Vores "høns på øen"-projekt, som har været i planlægningsskuffen i noget tid, har nu fået fart på, og det kommer til at sker i marts måned!
Derudover holder vi festivalen SUSTAIN til maj, hvilket også bliver sÅÅÅÅ fedt!
Hvad vil du sige til dem, der ikke kender Ungdomsøen?
Jeg føler, der mangler at blive sagt, at det også er jeres ø, altså andre unge. Kom ud og mærk stemningen, og se, hvad der falder dig ind.
Især når du vandrer gennem fortets to kilometer lange gange og ser alle de forladte lokaler, som har SÅ meget potentiale.
Gå turen, mens du drømmer om alle de projekter, du kunne tænke dig at skabe, og begyndt at bevæge dem!
Hvordan er det at bo sammen med de andre på øen?
Det kan være besværligt og udfordrende at bo på en ø, der ligger cirka 20 minutters sejltur fra det nærmeste civilisationsområde. Os seks, som bor herude, er ret forskellige, vi har forskellige behov og forventninger til, hvad det betyder at bo sammen på en ø midt ude i Øresund.
Det gør, at man virkelig skal arbejde på sin tålmodighed, kompromisevne og konflikthåndteringsevne.
That being said er det også en af de mest givende og crazy positive ting, jeg nogensinde har gjort.
Kort fortalt har det VIRKELIG været et udviklingsmoment for mig, med nedture, men også med mange opture. Jeg vil aldrig fortryde at have boet herude med de fem andre skønne mennesker.
Vælg tre ord, der beskriver din oplevelse på Ungdomsøen indtil videre:
Personlig udvikling - Spændende - Oplevelsesrig.